Przepis na pysznego kotleta schabowego

Kotlet schabowy to klasyka polskiej kuchni. W wielu polskich domach, zwłaszcza w niedzielę, można usłyszeć charakterystyczne dźwięki, rozbijania mięsa na cienkie kawałki. Bo tak przygotowuje się znane wszystkim kotlety schabowe.

Składniki

Do wykonania kotletów schabowych będziemy potrzebowali poniższych składników:

  • dwie łyżki mąki,
  • pięć łyżek bułki tartej,
  • sól i pieprz,
  • dwa jajka,
  • mleko,
  • 600 gramów schabu bez kości,
  • sześć łyżek masła klarowanego lub smalcu.

Przygotowanie

Na początek należy odciąć białą otoczkę znajdującą się po zewnętrznej stronie mięsa. Potem mięso należy pokroić na kilka plastrów. Następnie należy roztłuc kawałki na cienkie plastry. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego tłuczka.

Tak powstałe cienkie plastry należy namoczyć w mleku doprawionym solą i pieprzem przez około dwie godziny. Niektórzy dodają też do tego cebulę, co dodatkowo wzbogaca smak mięsa.

Po odpowiednim czasie należy wyjąć kotlety oraz osuszyć je za pomocą ręcznika papierowego. Następnie doprawiamy jeszcze pieprzem oraz solą i obtaczamy kolejno, w mące, jajku i na koniec bułce tartej.

Teraz pozostaje już tylko usmażyć kotlety. W tym celu rozgrzewamy na patelni nasze masło lub smalec. Kiedy tłuszcz będzie rozgrzany można umieścić na patelni kotlety i smażyć z obu stron przez kilka minut. To jak długo będzie trzeba je smażyć zależy od grubości kotleta, trzeba więc samemu sprawdzić kiedy mięso będzie gotowe.

Jeśli chodzi o podawanie kotletów schabowych, to najlepiej pasują do nich ziemniaki oraz surówka. Jeśli chodzi o surówkę, to jest tutaj duża dowolność, każdy lubi inny wariant. Warto więc poeksperymentować z różnymi opcjami, niektórzy wolą buraczki, inni kapustę czy też mizerię.