Przepis na pyszne pierogi ruskie

Pierogi ruskie to nieodłączny element polskiej kuchni. Goszczą one regularnie w niemal każdym polskim domu. Bardzo często najlepsze pierogi w rodzinie robią babcie, nic nie stoi jednak na przeszkodzie abyśmy sami mogli ugotować wspaniałe pierogi, przepis nie jest zbyt skomplikowany, wystarczy odrobina czasu i chęci, aby stworzyć wspaniałe pierogi.

Składniki

Oto lista składników potrzebnych do wykonania pierogów:

  • 200 gramów twarogu,
  • jedna cebula,
  • pół kilograma ziemniaków,
  • woda,
  • około 300 gramów mąki pszennej,
  • masło,
  • sól,
  • pieprz.

Oczywiście podane ilości składników można zmniejszać i zwiększać, zależnie od tego jak dużą ilość pierogów chce się uzyskać. Ważne jest jednak, aby zachować podaną proporcję.

Przygotowanie

Pierwszym krokiem jest obranie ziemniaków, a następnie ugotowanie ich, tak aby można było użyć je do wykonania farszu. W międzyczasie można zabrać się za obieranie cebuli, a następnie siekanie jej w kosteczkę. Potem należy zeszklić ją na niewielkiej ilości masła.

Kolejnym krokiem jest wyrobienie ciasta, na początek należy połączyć mąkę z odpowiednią ilością ciepłej wody. Najlepiej użyć do tego miski lub stolnicy. Wodę należy dolewać stopniowo, a połączone składniki mieszać łyżką, aż struktura zacznie się zagęszczać. Gdy składniki połączą się już, można przejść do wyrabiania ciasta ręką.

W międzyczasie ziemniaki powinny się już ugotować, można więc przejść do przyrządzenia farszu na pierogi. W skład farszu wchodzą ziemniaki, usmażona cebulka, twaróg oraz sól i pieprz do smaku. Wszystkie składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać. Tradycyjnie używa się do tego maszynki do mielenia, można jednak skrócić sobie cały proces i dowolnymi przyrządami rozgnieść i wymieszać masę na farsz.

Kiedy ciasto i farsz są gotowe, nadchodzi wreszcie moment na ulepienie pierogów. W tym celu, ciasto należy rozwałkować. Ciasto powinno być rozwałkowane dość mocno, aby było odpowiednio cienkie. Następnie, chociażby za pomocą szklanki, należy wyciąć z ciasta kółka. Do każdego kółka nakładamy około łyżeczki farszu. Następnie można przejść do sklejania całości w pieróg. Niektórzy używają do tego maszynek, inni sklejają pierogi ręcznie. Najlepiej samemu spróbować, która metoda bardziej przypadnie do gustu.

Kiedy pierogi są już uformowane, pozostaje je tylko ugotować. Pierogi wrzuca się do gotującej, osolonej wody i gotuje kilka minut, około trzech do pięciu. Najlepiej sprawdzić po pewnym czasie jednego pieroga i jeśli jest on odpowiednio ugotowany, można wyjąć resztę.

Po ugotowaniu i wyjęciu naszego dania z wody, można je podawać. Najczęściej pierogi podaje się ze smażoną cebulką i skwarkami z boczku, niektórzy wolą samo masło, część osób lubi też dodatek w postaci śmietany.

Inne warianty pierogów

Powyższy przepis dotyczy pierogów ruskich, jednak wersji pierogów jest o wiele więcej. Przepis wyglądał będzie podobnie, za wyjątkiem farszu. Inne popularne wersje pierogów, to chociażby:

  • pierogi z mięsem,
  • pierogi z kapustą i grzybami,
  • pierogi z kaszą gryczaną.

Warto poeksperymentować i sprawdzić jak smakują różne wersje, może się okazać, że któraś z nich posmakuje równie dobrze, jak klasyczne ruskie.